Йодированная соль

Ось ми і дійшли до профілактики йододефіцитних станів шляхом йодування кухонної солі.

Насамперед, важливо знати, що ця стратегія була розроблена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Давайте розбиратися.

  1. Чи всім можна вживати в їжу йодовану сіль?

Так. Йодована сіль містить фізіологічні дози йоду – 40 мкг на 1 г солі. Навіть при використанні рекомендованих кардіологами 5 г солі на день людина отримує необхідну кількість йоду.

  • Чи можна компенсувати нестачу йоду вживанням продуктів, багатих на йод?

Нажаль, малоймовірно. Якщо ви проживаєте в регіоні з йодним дефіцитом, рослинні продукти, що вирощуються в вашому регіоні, також будуть мати дуже малий вміст цього елементу. Лише якщо ви маєте змогу щоденно вживати в їжу достатню кількість морепродуктів, можливо, вам вдасться забезпечити себе фізіологічною кількістю йоду.

  • Чи правда, що йод із солі легко випаровується?

Ні, це неправда. Раніше для йодування солі використовували йодид калію, який  дійсно був недостатньо стабільним і з часом випаровувався. Сьогодні з цією метою використовують йодат калію, який є більш стійким.

  • Чи можна йодовану сіль використовувати при консервуванні?

Так, можна. Таке питання має коріння з періоду біля 20-30 років тому, коли йодид калію, що в той час використовувався для йодування солі, дійсно негативно впливав на якість консервації. Йодат калію не вступає в реакцію з продуктами і не змінює їх смаку.

  • Чи можна використовувати в їжу йодовану сіль, якщо є реакція шкіри на використання спиртового розчину йоду?

Так. Наявність подібної реакції не є протипоказанням для використання йодованої солі. По-перше, спиртовий розчин йоду містить елементарний йод, а не сіль йодистої кислоти, а по-друге, треба зважати на можливість реакції шкіри на контакт зі спиртом.

  • Чи є протипоказання для вживання йодованої солі?

Загалом, ні. Лише при підготовці до радіойодтерапії після видалення щитоподібної залози з приводу раку пацієнту рекомендується виключити з раціону навіть фізіологічні дози йоду, в тому числі, йодовану сіль.

  • Що краще використовувати з метою профілактики йододефіциту: морську сіль чи йодовану кухонну сіль?

Морська сіль дійсно містить йод. Але в процесі випарювання, очищення та сушіння в 1 г солі залишається лише біля 1 мкг йоду, тоді як в йодованій кухонній солі – 40 мкг. На сьогодні в магазинах можна придбати додатково йодовану морську сіль. Вживайте на здоров’я.

  • Чи можна передозувати йод?

Небезпека передозування йоду при використанні йодованої солі відсутня, бо людина не в змозі з’їсти таку кількість солі, щоб перевищити поріг безпеки. Надмірною вважається доза понад 300 мкг йоду щоденно протягом тривалого періоду. Такі дози йоду можуть викликати йод-індукований тиреотоксикоз (підвищену функцію щитоподібної залози).

Якщо у вас ще є питання стосовно йодованої солі, пишіть в коментарях – будемо розбиратися разом.

Будьте здорові!

Бережіть себе!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


самолечение может быть опасно для вашего здоровья

Информация на сайте, включая рекомендации, представлена для ознакомления.
Для получения дополнительной информации обратитесь к специалисту или к своему врачу.